Chińska firma Xiaomi, w sposób dość oczywisty wzorowana na Apple, w lipcu bieżącego roku wypuściła na rynek dwa nowe telefony w średniej klasie. Ich koszt nie jest zawrotny, podobnie jak w przypadku innych smartfonów tego producenta. Xiaomi Mi A2 Lite kosztuje około 1000 złotych i należy do programu Android One.
Zwykle modele Lite są bardzo podobne do swoich droższych pierwowzorów. Ten nieco odstaje - nie przypomina Xiaomi Mi A2 nawet wizualnie. Jest więc dość intrygujący - co warto wiedzieć na jego temat?
O aspekcie wizualnym
Xiaomi nie imponuje rozmiarami. Jest stworzony, by przywodzić na myśli iPhone'a X, ma niewielką przekątną ekranu i niewielkiego notcha na górze. Ramki boczne i pod wyświetlaczem zwiększyły się nieznacznie względem poprzednich wersji. Wypełnienie przedniej części ekranem wynosi 79,5%, czyli więcej, niż w iPhone Xr. Co kryje się w kontrowersyjnym dla wielu notchu? To głośnik, przedni aparat do wideorozmów, nie ma za to diody powiadomień - znajduje się w lewym dolnym rogu, pod ekranem. Taka decyzja miała przypuszczalnie na celu urozmaicenie designu telefonu, dla wielu może być jednak dziwna.Sporym plusem jest chroniony szkiełkiem ekran, który bardzo trudno jest czymś zarysować.
To zdecydowana zaleta tego modelu, przekładająca się na bezpieczeństwo codziennego użytkowania. Z tyłu zaś znajduje się metalowa wstawka, a ramka smartfona jest wykonana z trudnego do określenia materiału - raczej nie jest to metal.W testach zauważono niedociągnięcie w wykonaniu tego modelu - gdy naciśnie się ramkę koło czytnika linii papilarnych, można ją łatwo ugiąć. To ewidentny słaby punkt modeli Xiaomi Mi A2 Lite. Cała reszta elementów telefonu (belka regulacji głośności, przycisk zasilania, złącze microUSB, głośni i mikrofon) są umiejscowione bardzo standardowo, bez zaskoczeń.
Całkiem niezły ekran
Nietypowe wymiary ma przekątna ekranu w tym modelu Xiaomi - 5,84 cala. To niezbyt wiele, jednak na tyle dużo, że wielu użytkownikom wystarczy. Rozdzielczość ekranu wynosi 2280x1080, co przekłada się na bardzo wysoką ostrość obrazu. Kolory są stonowane - temu efektowi przyświecało założenie, że będą one naturalne. Balans bieli, możliwy oczywiście do ustawienia, domyślnie jest zimny. Bardzo dobre są za to poziomy podświetlenia ekranu - można ustawić zarówno niezwykle jasny, jak i komfortowo ciemny. Telefon sprawdzi się w upalny, słoneczny dzień i w środku nocy, w kompletnej ciemności.W górnej części wyświetlacza znajduje się notch, którego niewielkie rozmiary sprawiają, że zmieściła się tam także ikona powiadomień. Nie można niestety ustawić procentowego stanu wyczerpania baterii, co dla wielu osób będzie sporym minusem.
Plusy i minusy w łączności
Nie każdy będzie też zadowolony z łączności Xiaomi Mi A2 Lite. Nie znalazło się tutaj NFC, port ładowania to microUSB. To niezbyt nowoczesne rozwiązanie może rozczarować. Telefon posiada opcję Dual SIM oraz miejsce na kartę pamięci. Ich pojemność nie powinna przekraczać 256 GB. Wbudowana pamięć to aż 64 GB.Telefon obsługuje także akcesoria OTG.