Smartfony OnePlus cieszą się rosnącą popularnością na rynku europejskim dzięki swoim konkurencyjnym cenom i ponadprzeciętnym właściwościom. W dzisiejszym artykule porównamy dwa modele z firmy OnePlus - 8 Pro i 9 Pro.
Estetyka i wielkość
9 Pro jest ucieleśnieniem nowej filozofii, na którą zdecydowało się w tym roku wielu producentów, polegającej na zamknięciu grupy optycznej w czymś w rodzaju bocznego prostokąta o większych rozmiarach obiektywów. Jest to jedyna istotna różnica estetyczna pomiędzy modelami. W kwestii rozmiarów i wagi znajdziemy bardzo niewielką zmianę w rozmiarze 9 Pro, który ma o 0,08 cala mniejszy wyświetlacz (6,7 cala versus 6,78 cala) i nieco zmniejszone wymiary: 163,2 x 73,6 x 8,7 mm versus 165,3 x 74,35 x 8,5 mm. Jeśli ta różnica nie jest zauważalna pod względem grubości, to musimy powiedzieć, że jest zauważalna pod względem długości i szerokości. Waga jest praktycznie niezmienna i wynosi 197 gramów (199 gramów waży 8 Pro).
Sprzęt
Pod względem sprzętowym nie ma wielu różnic, ale niektóre z nich dają o sobie znać: procesor przechodzi z SD 865 na SD 888, ten sam typ pamięci RAM Lpddr5 i lekki upgrade dla pamięci ROM, która przechodzi z UFS 3.0 na UFS 3.1. Ponieważ łatwo się domyślić, że wydajność praktycznie się nie zmieniła, jedyne co możemy zauważyć to wyniki testów, gdzie oczywiście OnePlus 9 pro wypada lepiej, ale nie oznacza to nic przyjemnego w codziennym użytkowaniu. Bez zmian pozostała wodoodporność IP68, dźwięk stereo Dolby Atmos, waga (197g vs 199g) oraz wyjście USB 3.1 typu C. Przejście z wersji 5.1 na 5.2 Bluetooth. Ale teraz dochodzimy do tego, co tak naprawdę różni jedno od drugiego.
Wyświetlacz
Tutaj znajdziemy pierwszą dużą różnicę, która może nawet nie jest wtedy tak oczywista, ponieważ nowy panel zastosowany przez OnePlus jest typu LPTO (low-temperature polycrystalline oxide). Jest to nowa technologia, która wkrótce zastąpi stary LPTS i powinna zapewnić pewne oszczędności energii dla naszych urządzeń. Zresztą dużą zaletą paneli LPTS OLED jest możliwość dynamicznej zmiany częstotliwości odświeżania od 1 do maksymalnej dostępnej (w przypadku OP 9 Pro 120 Hz). Zamiast tego, starsze generacje paneli LPTS miały możliwość wahania się pomiędzy predefiniowanymi częstotliwościami odświeżania, jak w przypadku OnePlus 8 Pro. 60 o 120Hz. Ponieważ nasz smartfon w wielu sytuacjach oferuje statyczne obrazy, technologia ta będzie niezbędna, by nie marnować niepotrzebnie zasobów i nie odciągać nas od wieczoru z większym spokojem. Pojawia się pytanie: czy zauważyłem tę zaletę? Szczerze mówiąc, nie! Różnica w zużyciu energii nie wydaje mi się aż tak oczywista, nawet przy logicznym zużyciu baterii w moim OnePlus 8 Pro po roku użytkowania. Aby w pełni wykorzystać możliwości nowego wyświetlacza, może być potrzebna pewna optymalizacja oprogramowania.
Reszta specyfikacji pozostaje mniej więcej taka sama, jedyną inną zauważalną różnicą jest rozmiar, który przechodzi przez 6,78" z 8 Pro AI 6,7" 9 Pro, więc bardzo mała zmiana w rozmiarze, co w połączeniu z mniejszym rozmiarem przewodu (163,2 x 73,6 x 8,7mm vs 165,3 x 74,35 x 8,5mm) czyni go nieco bardziej przenośnym. Zwiększ rozdzielczość poco do 3216 X 1440 pikseli 525ppi vs 3168 x 1440 pikseli 513ppi, ta sama maksymalna częstotliwość odświeżania a 120Hz, ten sam współczynnik kształtu (z 19,8: 9 do 20,1: 9). Zawsze szkło ochronne gorilla. Dlatego zawsze przyjemne dla oka jest oglądanie na tym ekranie treści multimedialnych, najlepiej w wysokiej rozdzielczości. Czasem, choć jednym kliknięciem mogę udostępnić film na moim telewizorze LG OLED, to przed smartfonem jestem oszołomiony, bo nawet nie czuję potrzeby przejścia na duży ekran. Krzywizna krawędzi EDGE pozostaje bez zmian i na mój gust IDEALNA. Tutaj moglibyśmy debatować całymi dniami pomiędzy tymi, którzy cenią zakrzywione wyświetlacze, a tymi, którzy cenią płaskie. Mogę jednak potwierdzić, że jako że nie jest on przesadnie wyraźny, nie powoduje denerwujących zniekształceń czy mimowolnego stukania, gdy trzymamy telefon.
Kamera
Co roku we flagowcach OnePlus oczekujemy zdecydowanego kroku naprzód, który może zniwelować lukę, jaka zawsze była w stosunku do innych topowych asortymentów (Huawei, Samsung, Apple itp.) w dziale aparatów. Muszę przyznać, że w przypadku 8 Pro była to pierwsza poważna poprawa, a przepaść, nawet jeśli nadal występuje, nie była zbyt widoczna. W rzeczywistości zrobiliśmy setki naprawdę świetnych zdjęć nawet w słabych warunkach oświetleniowych. Wraz z premierą nowych 9 i 9 pro, OnePlus ogłosił bardzo ważną współpracę z historyczną marką fotograficzną, jaką jest HasselBlad (dla tych, którzy tego nie wiedzą, wiedzcie, że pierwsze ziemskie zdjęcia wykonane z Księżyca były zrobione przez aparaty HasselBlad, obecne we wszystkich misjach księżycowych), co powinno zrobić kolejny krok naprzód w jakości naszych zdjęć. Najpierw jednak przyjrzyjmy się różnicom między czujnikami:
OnePlus 8 Pro
-
- Główny czujnik: Sony IMX 689 48Mpx, rozmiar piksela: 1.12µm / 48M; 2.24µm (4 w 1) / 12M, przysłona: f / 1.78, stabilizacja optyczna i cyfrowa.
-
- Szeroki sensor: 48Mpx, przysłona: f/2.2, pole widzenia: 120°.
-
- 3X teleobiektyw: 8Mpx, rozmiar piksela: 1.0 mikrona, przysłona: f/2.44, stabilizacja optyczna
-
- Obiektyw z filtrem chromatycznym: 5Mpx, przysłona: f/2.4
-
- Aparat selfie: Sony IMX471 16Mpx, rozmiar piksela: 1.0 mikrona, przysłona: f/2.45, stabilizacja elektroniczna
Sprawdź też: Xiaomi z serii redmi - jaki wybrać?
OnePlus 9 Pro
-
- Główny czujnik: Sony IMX789 48Mpx, rozmiar czujnika: 1 / 1.43″, rozmiar piksela: 1.12µm, przysłona: ƒ / 1.8, stabilizacja optyczna.
-
- Czujnik szerokokątny: Sony IMX766 50Mpx, rozmiar czujnika: 1 / 1.56″, przysłona: f / 2.2, soczewka freeform (dla minimalnych zniekształceń krawędzi).
-
- Teleobiektyw 3.3X: 8Mpx, rozmiar piksela: 1.0 μm, przysłona: f / 2.4, stabilizacja optyczna.
-
- Obiektyw monochromatyczny: 2MP
-
- Selfie aparat: Sony IMX471 z 16Mpx, rozmiar piksela: 1.0µm, przysłona: f / 2.45, stabilizacja elektryczna
Jeśli chodzi o wideo, to w OnePlus 9 Pro będziemy mogli nagrywać w 8K - czyli 30 klatek na sekundę i 4K - czyli 120 klatek na sekundę, czyli 2 rozdzielczości niedostępne w 8 Pro, który zatrzymuje się na 4K 60 klatek na sekundę (co z pewnością jest więcej niż wystarczające, jeśli już nie przesadzone). Ale pytanie, czy jest znacząca różnica w framerate? Z naszego punktu widzenia, całkowicie subiektywnego, możemy powiedzieć, że tak, ale nie ma przepaści. Nie ma żadnej różnicy, która sprawiłaby, że nie mając zdjęcia obok innego, wiedziałbyś, z którego smartfona zostało zrobione zdjęcie. Powiedzmy, że potencjał jest, oprogramowanie wymaga dopracowania, a więc jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do przyszłości. Na pewno jestem już zadowolony z poprawy skalowania, nie dlatego, że OnePlus 9 pro jest wyjątkowy, ale dlatego, że jakość 8 pro po prostu mnie nie zadowalała. Oczywiście nie mówimy tu o optyce peryskopowej, takiej jak zainstalowana przez Huawei, więc wyniki nie mogą być porównywalne... ale oczywista poprawa tutaj jest i to pokazuje.
Autonomia
Autonomia, wraz z działem aparatu, zawsze była problemem każdego OnePlusa, którego testowaliśmy, ale pozwólcie, że lepiej wyjaśnimy. Na pewno nie mówimy tu o smartfonie, który trzeba ładować przy 18:8. , ale nie jesteśmy na poziomie innych produktów, nazwijmy je telefonami bezprzewodowymi, które mogą zagwarantować Ci półtora dnia pracy na baterii. Miałem nadzieję, że dzięki tej nowej technologii wyświetlania LPTO uda się zdecydowanie poprawić wydajność 8 pro, ale niestety na dzień dzisiejszy tak się nie stało. Konsumpcja jest całkiem niezmienna, czekamy na nowe oprogramowanie, które może naprawić sytuację. Muszę powiedzieć, że w moich testach, nawet na 60 pro, nigdy nie widziałem całej tej różnicy w utrzymaniu częstotliwości odświeżania na poziomie 120 lub XNUMX Hz. Więc może konsumpcja zależy od czegoś innego. To co zawsze zauważałem w porównaniu do produktów Xiaomi / Huawei to fakt, że OnePlus zawsze zużywa mi za dużo w trybie czuwania. Podczas użytkowania wyładowanie jest bardzo liniowe, a nawet delikatne. Rzeczywistość jest taka, że czas pracy telefonu na baterii jest bardzo trudny do zmierzenia empirycznie, więc jest wiele do zmierzenia.
W rzeczywistości pełne ładowanie przez kabel i oryginalny zasilacz spadło nawet do 30 minut! Niewłaściwe byłoby też mówienie tutaj o czasie pracy na baterii na niskim poziomie, także dlatego, że w ciągu 10 minut uzyskamy około 50% naładowania. Znacznie poprawiono też szybkie ładowanie, a przy użyciu oryginalnej ładowarki nadal można go w pełni naładować w około 45 minut.
Uwagi końcowe
Powiedziawszy to wszystko, przejdźmy do końcowych rozważań, odpowiadając na 2 pytania, które najczęściej dostajemy w edycji:
Czy aktualizacja z 8 Pro do 9 Pro ma sens? Na to pytanie odpowiadamy bez wahania: nie!
Czy zakup 8 Pro lub 9 Pro ma dziś sens? Odpowiedź jest tu bardziej wyartykułowana: oczywiście, jeśli masz budżet, idź po OnePlus 9 Pro, oprócz lepszego sprzętu będziesz miał też gwarantowane aktualizacje przez dodatkowy rok.
Jeśli jesteście fotomaniakami, to polecamy 9 Pro również dlatego, że warunki dla telefonu z aparatem z najwyższej półki są świetne!