Samsung Galaxy S21 vs Galaxy S20 - co wybrać i dlaczego

Udostępnij:

Premiera nowej flagowej linii Samsunga zwyczajowo wywołuje pytanie, które w ostatnich latach nie straciło na aktualności: czy kupić najnowszy smartfon, czy zadowolić się zeszłorocznym modelem. Co zyskasz, a czego nie dostaniesz. Do porównania smartfonów 2020 i 2021 wybraliśmy bazowe modele S20 i S21, z kilkoma małymi zastrzeżeniami, te same przemyślenia można odnieść do S20+ i S21+, ale różnice w modelach Ultra są bardziej zauważalne, więc zostawmy je na razie na boku, będzie czas i powód, żeby do nich wrócić. Dla uproszczenia, tekst podzielono na małe rozdziały, wymieniając plusy i minusy każdego rozwiązania. Myślę, że będziesz w stanie wybrać co jest dla Ciebie ważne, a co drugorzędne, bo wszyscy jesteśmy różni i to co jest dobre dla jednej osoby, nie jest takie dla drugiej. Nikt nie może dokonać tego wyboru za ciebie.

samsung galaxy s21

Konstrukcja, wymiary, ergonomia

Design tych modeli jest bardzo zróżnicowany, przy czym S20 jest wzorowany na flagowcach z poprzednich lat - metalowa ramka, szkło pokrywające plecy.

W S21 zastosowano wzmocniony plastik (glastyczny, ten sam co w Note20), jest on matowy, przyjemny w dotyku i nie zostawia odcisków dłoni. Trwałość tego materiału jest również doskonała, ale postrzeganie "plastiku" jest takie, że nie jest to los flagowców. Jeśli ten punkt jest dla Ciebie bardzo ważny, pamiętaj, że w S21 zastosowano te materiały, przy czym rama jest dokładnie taka sama.

Zaktualizowano kolorystykę dla S21, widać też inny design aparatu, zrobiono to za pomocą nakładki na plecki.

Zewnętrznie urządzenia są dość porównywalne, ale S21 wygląda zdecydowanie bardziej świeżo, choć tutaj to kwestia gustu. Ergonomia tych rozwiązań jest porównywalna. Poniżej przedstawiamy wymiary urządzeń:

  • - S20 - 151,7 × 69,1 × 7,9 mm, 163 gramy

  • - S21 - 151,7 × 71,2 × 7,9 mm, 172 gramy

W ręce leżą tak samo, nie zauważysz żadnej różnicy. Kompaktowe urządzenia o bardzo dobrej ergonomii do codziennego użytku.

Wyświetlacz - wielkość przekątnej i jakość ekranu

Ekran nowoczesnego smartfona definiuje wiele, bo jego jakość wpływa na to, jak bardzo będziesz się męczyć podczas korzystania z urządzenia, jak będą wyświetlane Twoje zdjęcia, jak komfortowe będzie oglądanie filmów czy granie w gry. Samsung zawsze umieszczał najlepsze ekrany w swoich flagowcach, wyróżniają się one na tle swoich odpowiedników od innych producentów. W Galaxy S20 ekran jest niepodważalny, jasność do 1200 nitów, typ ekranu Dynamic AMOLED, maksymalna rozdzielczość i częstotliwość odświeżania do 120Hz (tylko dla rozdzielczości FullHD+).

Nie ma co narzekać na to, że ekran S20 jest zły - jest znakomity według każdej miary i gorszy tylko od nowszych modeli, a ustępstwa są w drobiazgach; nie zauważycie dużej różnicy.

Samsung Galaxy S21 ma ekran Dynamic AMOLED 2x, jest on dokładniejszy i zapewnia lepsze kolory, ale różnica jest widoczna dopiero w bezpośrednim porównaniu i nie jest kolosalna. Kolejną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest ograniczenie ekranu do rozdzielczości FullHD+ (S20 domyślnie ustawia się na taką samą rozdzielczość). Przekątne ekranów są dość porównywalne - 6,2 cala.

Z jednej strony S21 ma nieco lepszy i nowszy ekran, z drugiej strony ograniczona została dla niego maksymalna rozdzielczość. W życiu codziennym nie będzie to dawało żadnych problemów, wszystko inne jest porównywalne, oba urządzenia mają świetne wyświetlacze, nie zobaczycie zauważalnej różnicy, chyba że postawicie oba urządzenia obok siebie i zaczniecie wybrzydzać szukając różnic. Można chyba powiedzieć, że jest tu parytet.

samsung galaxy s21

Sprawdź też: Przegląd linii telefonów Xiaomi: czym różnią się modele marki

Chipset, wydajność i pamięć

S21 ma Exynosa 2100, wykonanego według standardu 5 nm. Procesor ten jest szybszy i wydajniejszy od zeszłorocznego, ma nowe podsystemy dla algorytmów AI, przetwarzania zdjęć (nowe tryby fotografowania i efekty jakościowe). Ale spekulowanie, że zobaczysz jakąkolwiek różnicę w interfejsie jest niemożliwe. Od kilku lat producenci ograniczają (spowalniają) interfejs, gdyż dalsze zwiększanie prędkości jest niepotrzebne, zewnętrznie nieprzyjemne dla ludzkiego oka. Stąd opowieści o hamulcach i innych okropnościach zaczynają brzmieć dokładnie jak opowieści, choć z drugiej strony, jak się chce, to można zepsuć wszystko, o ile ma się chęci.

Dlatego szybkość interfejsu będzie taka sama, ale szybkość uruchamiania aplikacji firm trzecich jest inna, S21 jest szybszy w tym zadaniu. Pojemność pamięci RAM wynosi 8GB zarówno w S20 jak i w S21! Typ pamięci też jest taki sam, jest pełna parzystość.

S21 nie ma obsługi kart pamięci, w S20 można umieścić kartę pamięci do 1TB! I dla niektórych będzie to bardzo istotna zmiana, na którą warto zwrócić uwagę. Pamięć wbudowana to 128 GB, S21 ma też model 256 GB.

Powinienem również zauważyć, że wszystkie S21 mają wsparcie 5G, podczas gdy Samsung Galaxy S20 jest sprzedawany bez wsparcia sieci 5G. Przy braku sieci handlowych ten punkt nie jest aż tak istotny, ale może warto wziąć go pod uwagę. Prawdopodobnie za 2-3 lata będziesz zmieniał telefony, więc na pewno nie warto się za bardzo rozpędzać.

Bateria i czas pracy na baterii

Tutaj znów widzimy pełen parytet, modele są podobne - wbudowany akumulator 4000 mAh. Wszystkie inne parametry są takie same, szybkie odwrotne ładowanie bezprzewodowe jest obecne, ładowanie bezprzewodowe również jest dobre. Jest jednak ważna różnica - S21 nie ma w zestawie ładowarki, w ślad za Apple, Samsung usunął to akcesorium. Decyzja jest głupia, zła i nie ma możliwości jej zatwierdzenia. Przypomnę, że S20 ma w zestawie szybką ładowarkę 25W, co już pozwala zaoszczędzić około 200 zł.

Wielu producentów przy przejściu z procesorów 7nm na 5nm zmniejsza rozmiar baterii, gdyż czas pracy pozostaje dokładnie taki sam. Samsung tego nie zrobił i S21 jest około 7-10% bardziej wytrzymały od poprzednika, wytrzymując dłużej. Wszystko zależy od tego, co robisz na swoim smartfonie, jego ustawień i profilu użytkowania, ale oba urządzenia bez problemu przebrną przez cały dzień użytkowania dla większości użytkowników.

samsung galaxy s21

Sprawdź też: Samsung Galaxy S21 vs S21+ vs S21 Ultra: różnice

Aparaty fotograficzne - jakość zdjęć

Zaskoczymy Cię - S20 i S21 to sprzętowo te same aparaty, zarówno przedni (10MP) jak i główny:

  • - Ultra szerokokątny: 12MP, 1.4μm, F2.2

  • - Szeroki kąt: 12 MP, 1,8μm, F1,8, OIS

  • - Teleobiektyw: 64 MP, 0,8μm, F2.0, OIS

W przypadku S20 są to świetne aparaty, natomiast S21 ma więcej różnych trybów AI, przeprojektowaną fotografię portretową i możliwość nagrywania wideo 4K z różnych modułów aparatu jednocześnie (dzięki nowemu procesorowi i ISP). Ale ilość zmian nie jest taka, żeby przeciętny człowiek powiedział, że aparat strzela zasadniczo inaczej. Lepiej w niektórych scenach, automatyka działa nieco szybciej, ale formalnie to ten sam poziom, zdecydowanie nie należy spodziewać się niczego innego. Oba aparaty są świetne, a różnica dla większości osób nie jest kluczowa.

Ceny i co wybrać

Galaxy S20 (8/128GB) jest obecnie wyceniony w sklepie marki Samsung na 2500 zł. Nowy Galaxy S21 kosztuje około 4000 zł (8/128GB). Różnica w kosztach wariantów bazowych wynosi 20 tysięcy rubli! Warto też pamiętać, że nowe urządzenia nie są dostarczane z przewodowymi słuchawkami i ładowarką, jest tylko kabel USB.

Jakby na to nie patrzeć, przewaga S20 przy podobnych cechach podstawowych (ekran, aparaty i tak dalej) jest oczywista. Pod względem stosunku jakości do ceny, Galaxy S20 jest jednym z najlepszych flagowców na rynku, a wraz z premierą S21 to stwierdzenie staje się jeszcze prawdziwsze. Dla niektórych posiadanie najnowszego smartfona jest ważne, ale takie osoby spojrzą raczej na S21+, S21 Ultra niż na wersję podstawową. Zazwyczaj bazowy flagowiec wybierany jest ze względu na względną kompaktowość, wielkość ekranu, a nie element modowy.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

OnePlus: oto, jak wygląda wyświetlacz...

Po tym, jak dyrektor generalny OnePlus, Pete Lau, opublikował na Twitterze mały teaser, firma opublikowała również film wideo pokazujący, w jaki sposób można korzystać z wyświetlacza zawsze...