W porównaniu do zeszłorocznego modelu, Oppo Find X5 Pro ma unowocześnioną stabilizację kamery, większą baterię i bardziej premium budowę. Co jeszcze ciekawego ma do zaoferowania nowy produkt, dowiedzmy się w recenzji.

Projekt

Oppo Find X5 Pro występuje w kolorze białym i czarnym z ceramiczną tylną pokrywą. Chiny dostały trzeci wariant z bladoniebieską tylną okładką z faux skóry. Smartfon mierzy 163,7 x 73,9 x 8,5 mm i waży 218 g. Wersja na rynek chiński jest lżejsza (195 g) i grubsza (8,8 mm).

W porównaniu do szklanych plecków, pokrywa Find X5 Pro jest bardziej wytrzymała i odporna na zarysowania. Odciski palców są praktycznie niewidoczne na białej wersji telefonu, natomiast czarny model jest bardziej markotny.

Wypukłość aparatu wizualnie zlewa się z tylnym panelem, nie ma tu ostrego kontrastu jak w większości innych smartfonów. Dwa duże sensory, aparat główny i obiektyw ultraszerokokątny znajdują się po lewej stronie. Pomiędzy nimi znajduje się informacja, że do przetwarzania obrazu wykorzystano autorski układ MariSilicon. Teleobiektyw dzieli okno z czujnikiem temperatury światła, natomiast lampa błyskowa i jeden z trzech mikrofonów mają osobne wycięcia.

W prawym dolnym rogu tylnego panelu umieszczono logo Oppo i Hasselblad, podkreślając partnerstwo pomiędzy producentami smartfonów i aparatów.

Boki wykonane są z aluminium. Anteny rozmieszczone są w całej obudowie, o czym świadczy siedem pasków w różnych miejscach na ramce. Połączenie oprogramowania i sprzętu poprawia łączność komórkową 5G, Wi-Fi i NFC. Oprogramowanie decyduje, której anteny użyć w zależności od tego, jak użytkownik trzyma telefon.

Po prawej stronie obudowy znajduje się przycisk zasilania z charakterystycznym zielonym akcentem w środku, a po lewej dwa oddzielne przyciski głośności.

Na dolnym boku znajdują się slot na dwie karty nano SIM, port USB-C, otwór na główny mikrofon oraz dolny głośnik. Na górze znajduje się mikrofon.

Wyświetlacz jest chroniony przez Gorilla Glass Victus, z dodatkową folią ochronną nałożoną fabrycznie. Kamera selfie zamontowana jest w lewym górnym rogu. Nad wyświetlaczem za cienką maskownicą ukryty jest kolejny głośnik. Pod ekranem zintegrowano optyczny skaner linii papilarnych. Wyświetlacz AMOLED jest lekko zakrzywiony po bokach. Ramki wokół ekranu są cienkie, góra i dół nieco grubsze, ale symetryczne. Telefon posiada klasę odporności na wodę i kurz IP68 - wytrzymuje zanurzenie na głębokość 1,5 metra przez pół godziny.

oppo find x5 pro

Wyświetlacz

W Oppo Find X5 Pro zastosowano panel LTPO2 AMOLED wyprodukowany przez Samsunga. Rozdzielczość wynosi 1440 x 3216 pikseli przy proporcjach 20:9 i zagęszczeniu 525 pikseli na cal. Ekran obsługuje zmienną częstotliwość odświeżania w zakresie 1-120Hz.

Panel jest 10-bitowy - zdolny do odzwierciedlenia do 1 miliarda kolorów dla gładszej gradacji tonalnej. Jest wsparcie dla HDR10+, a maksymalna jasność wynosi 762 nitów w trybie automatycznym i 475 nitów w trybie ręcznym. Jasność smartfonu Oppo Find X5 Pro ustępuje flagowym Samsungom Galaxy i Apple iPhone (które mają jasność wyższą niż 1200 nitów w trybie auto).

Odwzorowanie kolorów jest dokładne. W trybie naturalnym średnia wartość dE2000 (dla przestrzeni sRGB) wynosi 1,2 (wartość referencyjna poniżej 1 jest uznawana za wzorcową). Przesunięcie suwaka temperatury w kierunku ciepłym pozwala na uzyskanie 0,8. Domyślnym ustawieniem jest jednak tryb jasny, który jest mniej dokładny - niektóre kolory mają niebieskie tony. Ręczne ustawienie temperatury (suwak w prawo) daje średnią wartość dE2000 równą 2,0 dla DCI-P3.

Dzięki obsłudze HDR serwisy streamingowe odtwarzają filmy w wysokiej rozdzielczości.

W ustawieniach częstotliwości odświeżania ekranu dostępne są dwie opcje - Standardowa i Wysoka. W pierwszym przypadku wszystkie aplikacje działają z maksymalną częstotliwością 60 Hz, w drugim do 120 Hz. W obu trybach oprogramowanie automatycznie przełącza częstotliwość w zależności od zastosowania, treści i aktywności.

Minimalna częstotliwość odświeżania zależy od jasności ekranu - w trybie czuwania przy jasności bliskiej maksymalnej wyświetlacz pracuje z częstotliwością 1 Hz. Filmy obsługiwane są nieprzewidywalnie: klipy przy 24 klatkach na sekundę działały z częstotliwością odświeżania 30 Hz, filmy przy 48 klatkach na sekundę działały z ciągle zmieniającą się częstotliwością odświeżania 30-60 Hz, filmy przy 30 i 60 klatkach na sekundę były wyświetlane odpowiednio z częstotliwością 30 Hz i 60 Hz.

Przeglądarki zazwyczaj pracują z częstotliwością 60Hz podczas wyświetlania ruchomych treści, w przypadku stron statycznych częstotliwość ta jest zmniejszana do minimum podczas bezczynności i zwiększana do 120Hz podczas przewijania. Gry są ograniczone do 60Hz.

Autonomia

Find X5 Pro jest wyposażony w baterię o pojemności 5000 mAh - to znaczny wzrost w stosunku do baterii 4500 mAh w Find X3 Pro. W pełni naładowana bateria wystarcza na:

  • 26 godzin 36 minut czasu rozmów;

  • 14 godzin 18 minut przeglądania stron internetowych (przez większość czasu telefon przełączał się między 30Hz a 10Hz ze sporadycznymi skokami do 60Hz);

  • 17 godzin i 21 minut odtwarzania wideo (telefon utrzymywał częstotliwość odświeżania na poziomie 30 kl/s).

Wszystkie powyższe testy zostały przeprowadzone w rozdzielczości ekranu 1440p. Aby to sprawdzić, powtórzyliśmy test przeglądania stron internetowych z rozdzielczością ustawioną na 1080p - wynik był podobny. Więc pod względem zużycia baterii zmniejszenie rozdzielczości nie ma sensu.

Dzięki dołączonemu adapterowi i kablowi, Oppo Find X5 Pro ładuje się od 0 do 91% w pół godziny. Ładowanie od 0 do 100% trwa 40 minut.

Find X5 Pro obsługuje również ładowanie bezprzewodowe (15W) i odwrotne (10W). Dzięki autorskiej technologii Oppo - AirVOOC, telefon wspiera bezprzewodowe ładowanie do 50W.

oppo find x5 pro

Zobacz też: Recenzja OPPO Reno 4 Pro

Wydajność

Wewnątrz Oppo Find X5 Pro znajduje się Snapdragon 8 Gen 1 (3. najmocniejszy obecnie procesor mobilny) - to jedna z kluczowych różnic w stosunku do zeszłorocznej wersji non-Pro z chipsetem SD888 (7.). Bez problemu radzi sobie nawet z najbardziej wymagającymi grami.

Pojemność pamięci RAM wynosi 8GB lub 12GB, a na pokładzie znajduje się 256GB lub 512GB bez możliwości rozbudowy.

Aparat

Z tyłu telefonu Oppo Find X5 Pro znajdują się trzy aparaty fotograficzne. Główny z nich wykorzystuje ten sam sensor co Oppo Find X3 Pro: IMX766 (50MP, technologia Quad Bayer pixel fusion, 1/1.56in, 1.0µm). Posiada jednak teraz stabilizację obrazu (połączony system 5-osiowy).

Ultraszerokokątny aparat pozostał bez zmian i nadal ma rozdzielczość 50MP, kąt widzenia 110 stopni i obiektyw z przysłoną f/2.2. Jest autofokus.

W teleobiektywie zastosowano 13-megapikselową matrycę Samsung S5K3M5 (1/3,4 cala z pikselami 1,0µm i filtrem kolorów Bayera). Oferuje on 2x zoom, przysłonę f/2.4 i brak stabilizacji.

Na froncie smartfona znajduje się 32-megapikselowy aparat selfie - Sony IMX709 (Quad Bayer, 1/2.74in, 0.8µm). Obiektyw ma stałą ostrość i przysłonę f/2.4.

Do przetwarzania obrazu Oppo wykorzystuje autorski procesor MariSilicon X NPU, który zapewnia 4K Ultra Night Video i szeroki zakres dynamiczny przy normalnym nagrywaniu wideo.

13-kanałowy czujnik spektralny od Hasselblada z tyłu pomaga w kolorystyce, zapewniając dokładniejszy automatyczny balans bieli.

Jakość zdjęć wykonanych w ciągu dnia aparatem głównym Find X5 Pro jest znakomita: żywe kolory, szeroki zakres dynamiczny, dobra szczegółowość (choć na niebie widać pewną ziarnistość).

Jeśli lubisz nasycone i kontrastowe zdjęcia, jest jeszcze przełącznik AI.

Tryb fotografowania w pełnej rozdzielczości dostępny jest dla aparatu głównego i ultraszerokokątnego. W górnej części wizjera znajduje się przełącznik 50MP, który służy do tego celu. Nie oferuje jednak żadnych ulepszeń.

Przy słabym oświetleniu telefon wykonuje niemal identyczne zdjęcia w trybie Foto i trybie Nocnym. Zdjęcia z głównego aparatu są znakomite - świetny zakres dynamiczny z powściągliwymi rozjaśnieniami i dobra szczegółowość cieni, dużo detali.

Portrety można wykonywać aparatem głównym lub teleobiektywem - lepsza jakość, ale wątpliwa perspektywa szerokokątna w pierwszym przypadku i doskonała perspektywa, ale gorsza jakość obrazu w drugim.

W świetle dziennym teleobiektyw robi dobre portrety, przy fotografowaniu w pomieszczeniach jakość spada. Wykrywanie obiektów jest dokładne, a efekt bokeh naturalny. Domyślny poziom rozmycia tła podczas fotografowania aparatem głównym jest nadmierny. Ale można go dostosować.

Aparat smartfona do selfie robi zdjęcia w nominalnej rozdzielczości 32 megapikseli - pliki sporo ważą i nie oddają szczegółów typowych dla 32 megapikseli. Najważniejszą rzeczą w tym aparacie jest szersza niż w większości smartfonów ogniskowa, odpowiednik 21 mm, która pozwala umieścić w kadrze więcej osób lub tła. Jest też tryb powiększania.

Tryb portretowy robi dobre zdjęcia ze sztucznym bokeh.

oppo find x5 pro

Zobacz też: Recenzja OPPO Find X3 Neo

Wyniki

Oppo Find X5 Pro to pełnoprawny flagowiec bez wyraźnych wad.

Zalety:

  • Płynny wyświetlacz AMOLED z dokładnym odwzorowaniem kolorów;

  • Ceramiczny panel tylny, wysokiej jakości i trwały materiał;

  • aparaty główny i ultraszerokokątny są dobre we wszystkim - w fotografii i wideo, przy fotografowaniu w jasnym i słabym świetle;

  • szerokokątny aparat przedni odpowiedni do grupowych selfie;

  • Android 12, głośniki stereo, IP68, Wi-Fi 6e, Bluetooth 5.2 z aptX HD.

Wady:

  • maksymalna jasność wyświetlacza jest niższa niż u konkurencji;

  • zasilacz o mocy 80W jest nieco szybszy od ubiegłorocznej jednostki o mocy 65W i nie obsługuje USB-PD do szybkiego ładowania innych urządzeń.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

Przegląd linii telefonów Xiaomi: czym różnią...

Xiaomi nieustannie wypuszcza nowe produkty, zasypując rynek dużą ilością smartfonów o różnych nazwach i oznaczeniach. Jeśli nie jesteś fanem chińskiej marki, wybór telefonu od Xiaomi...