Jak wybrać dobry głośnik bezprzewodowy?

Udostępnij:

Przenośne głośniki bezprzewodowe Bluetooth są zaliczane do rozwiązań uniwersalnych. O ich zakupie warto więc pomyśleć bez względu na to, czy marzy się o słuchaniu muzyki dobrej jakości w plenerze, czy też w mieszkaniu, w którym nie ma miejsca na solidne głośniki stacjonarne. Warto zastanowić się więc nie nad tym, czy kupić tego rodzaju głośniki, ale nad tym, które z dostępnych modeli okażą się najbardziej wartościowe. Zadanie nie jest proste. Należy wziąć pod uwagę to, że na rynku możemy znaleźć dziś nawet kilkadziesiąt modeli zasługujących na choćby wstępne zainteresowanie. Różnic pomiędzy nimi jest sporo i już choćby ta, która dotyczy ich cen, daje do myślenia. Najtańsze głośniki tego typu można kupić już za kilkadziesiąt złotych, jeśli jednak starannie zapoznamy się z dostępnymi w sprzedaży rozwiązaniami, z pewnością dostrzeżemy i takie, które kosztują kilka tysięcy.

Czym właściwie są głośniki Bluetooth?

Głośniki Bluetooth najczęściej określa się mianem głośników mobilnych, kompatybilnych z obsługującymi Bluetooth urządzeniami. Tu warto przypomnieć, że sam Bluetooth to termin stosowany na określenie technologii pozwalającej na komunikację bezprzewodową na niewielką odległość. Głośnik, który ją wykorzystuje nie tylko pozwala na bezprzewodowe przesyłanie dźwięku, ale również jest komfortowy w przenoszeniu. Można transportować go tak w pomieszczeniu, jak i poza nim, co sprawia, że właśnie jego funkcjonalność uważa się za jeden z największych atutów. Niektóre modele mają zresztą dodatkowe wejścia USB i micro USB, a także sloty pozwalające na umieszczenie w nich kart micro SD. Modele charakteryzują się dość zróżnicowaną jakością, niezawodne głośniki bezprzewodowe są jednak w stanie zapewnić nam dźwięk zdecydowanie lepszy od tego, jaki możemy uzyskać w telefonie komórkowym albo w laptopie. Te, które planujemy zabierać ze sobą w podróż, z reguły są małe i lekkie, jeśli jednak poszukujemy bezprzewodowych głośników do domu, w sprzedaży znajdziemy również takie, które ważą kilka kilogramów. Modele pochodzące z oferty tego samego producenta można łączyć w zestawy wielokanałowe, a to sprawia, że mamy szansę na uzyskanie dźwięku przestrzennego.

Wybieramy mobilny głośnik Bluetooth

Dobry głośnik Bluetooth wcale nie musi być drogi, jeśli jednak chcemy cieszyć się z udanego zakupu, powinniśmy wcześniej dowiedzieć się, na jakie parametry należy zwrócić szczególną uwagę. Jest ich co najmniej kilka, a choć trudno mówić o mniej i bardziej istotnych, można zauważyć, że jako pierwszy zawsze wymieniany jest zasięg głośnika. Ten, w zależności od modelu, może wynosić od 10 do nawet 200 metrów. Jeśli planujemy korzystać z głośnika w warunkach domowych, nawet niewielki zasięg będzie satysfakcjonujący. Jeśli jednak myślimy o głośniku zabieranym w teren, im większy zasięg, tym lepiej, bo nie będziemy skazani na nieustanne tracenie połączenia. Podczas wyboru idealnego głośnika dobrze jest też pamiętać o zasadzie mówiącej o tym, że im wyższa jest klasa Bluetooth, tym szybciej odbywa się przesyłanie danych. Wysoki standard stanowi też obietnice większego zasięgu i mniejszego zużycia energii. Oczywiście, najlepiej, jeśli głośnik pracuje w takim samym standardzie, jak urządzenie, które jest źródłem muzyki. W innym przypadku szybkość przesyłania danych zostanie obniżona.

Także moc głośnika Bluetooth jest zaliczana do tych parametrów, które powinny mieć dla nas możliwie jak największe znaczenie. To właśnie od niej jest uzależniona czystość dźwięku oraz maksymalny poziom jego głośności. Największą mają głośniki typu party. Co ciekawe, moc najlepszych i najsłabszych modeli może różnić się między sobą nawet dwudziestokrotnie. Różnice mogą dotyczyć również obsługiwanych profili Bluetooth. Przeważnie mamy do czynienia z dwoma – A2DP oraz AVRCP. W pierwszym z wymienionych możemy liczyć na przesyłanie dźwięku w jakości stereo. Drugi profil jest odpowiedzialny za przesyłanie poleceń, a więc choćby za sterowanie muzyką, która jest odtwarzana przez głośnik prosto z telefonu komórkowego. Z kolei profile HSP i HFP umożliwiają przesyłanie dźwięku monofonicznego zapewniając także funkcje takie, jak tworzenie zestawu głośnomówiącego.

Jeszcze innym parametrem, który nie powinien być przez nas ignorowany, jest czas pracy głośnika. Okazuje się, że musimy liczyć się tu ze sporymi różnicami. Jeśli zdecydujemy się na jeden z tańszych modeli, nie powinno nas zaskakiwać to, że będzie on działał około godziny domagając się natychmiast kolejnego ładowania. Niezawodne głośniki bezprzewodowe z górnej póki mogą jednak działać nawet przez cała dobę. Oczywiście, mówimy o wartości, która nie jest stała i zmienia się w zależności od tego, jak intensywnie wykorzystujemy głośnik. Głośniki przeznaczone do użytku domowego nie muszą mieć długiego czasu działania. Nietrudno jednak domyślić się, że korzystanie z głośnika w terenie wymaga przywiązywania dużej wagi do tego parametru. Jeśli chcemy, aby korzystanie z głośnika było maksymalnie komfortowe, postawmy na takie rozwiązanie, które posiada przyciski sterujące. Łatwe sterowanie jest też możliwe dzięki komunikacji bliskiego zasięgu NFC.

0 Komentarze

Socialmedia

Warte uwagi

OPPO Reno 10x Zoom gets an update with 60x...

OPPO Reno 10x zostało ogłoszone 24 kwietnia w Zurychu z zoomem cyfrowym do 20x, ale właśnie dziś, z okazji wejścia na rynek chiński, firma wysłała aktualizację, która potroiła zakres, aby...

Xiaomi Redmi note 5 opinie

Recenzja Oppo Find X5 Pro